PRACA ORYGINALNA
Rentgenowskie wagony kolejowe w walce z gruźlicą po II wojnie światowej. Analiza źródeł i prezentacja wybranej ikonografii
Więcej
Ukryj
1
Instytut Historyczny, Uniwersytet Wrocławski, Polska
Data nadesłania: 24-09-2024
Data ostatniej rewizji: 06-11-2024
Data akceptacji: 28-11-2024
Data publikacji online: 02-01-2025
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Artykuł przedstawia historię wagonów rentgenowskich, których służba przyczyniła się do polepszenia diagnostyki gruźlicy płuc. Głównym celem pracy jest analiza zachowanych źródeł i przedstawienie przyczynkowego opracowania, które zwróci uwagę badaczy na rolę wagonów rentgenowskich w powojennej Polsce. W pracy wykorzystano wybrane tytuły prasowe, dokumenty oraz relacje świadków. Artykuł uzupełnia bogata ikonografia odnaleziona w czasie kwerendy w Archiwum Państwowym we Wrocławiu oraz w prasie. Dzięki badaniom udało się – choć częściowo – zrekonstruować wygląd, wyposażenie i działanie wagonów rentgenowskich w powojennej Polsce. Badania przeprowadzone w niniejszym artykule otwierają drogę do dalszych, bardziej obszernych studiów.
PODZIĘKOWANIA
Autor pragnie podziękować Mateuszowi Adamczykowi, Jagodzie Anczakowskiej, Krzysztofowi Bekieszczukowi, Michałowi Gawrońskiemu oraz anonimowym Recenzentom za uważną lekturę, pomoc w tłumaczeniu i zaproponowanie nowych kontekstów analitycznych.